A dualizmus korában Magyarországon gomba módjára szaporodtak a társadalmi szervezetek. Csákváron is több egyesület, polgári kör jött létre ebben az időszakban, köztük az Önkéntes Tűzoltótestület 1878-ban. Az Egyesület első főparancsnoka gróf Esterházy Miklós Móric volt, és a tiszteletbeli tagjai között volt József főherceg és gróf Széchenyi Ödön is. Az Egyesület, akár csak a település, sokat köszönhet az Esterházy családnak, hiszen ők építtették a tűzoltó tornyot szertárral és szolgálati lakással, illetve ők szerezték be az első kézi hajtású tűzoltókocsit. A második tűzoltókocsit pedig a gróf megrendelésére készítette a Budapesti Szivattyúgyár. 1903-ban az Egyesület 25 éves fennállása alkalmából kiadtak egy kötetet, amely a csákvári tűzoltóság történetét mutatta be. Az I. világháború és a Tanácsköztársaság után újjászerveződtek a korábban alakult polgári körök, egyesületek. Goldschmidt József volt az, aki újraszervezte a Csákvári ÖTE-t. A kor szelleméhez hűen az Egyesületet is áthatotta az összetartozás tudata. Ez a bajtársiasság a külsőségekben is megmutatkozott. 1928-ban megünnepelték a fél évszázados fennállást, ennek keretein belül az Egyesület saját felszentelt zászlót csináltatott. A két Világháború között fontos szerepet nyertek a címerek, a pecsétek, illetve az egyenruha viselése. A II. világháború után az Egyesület elköltözött a Kossuth Lajos utca végére. A település központjában található régi tűzoltó toronyból és szertárból Helytörténeti Múzeumot csináltak.
Az Egyesület jelenlegi elnöke Polyák Imre, a szakmai vezető Farkas-Bozsik Gábor. Az önkéntes tűzoltó egyesületünk célja Csákvár és Gánt településeken a kárfelszámolás (tűzoltás, műszaki mentés), a tűzmegelőzés, az ifjúságnevelés és nem utolsó sorban egy olyan közösség építése és működtetése, amely az állampolgárok védelmét szolgálja.
Hírek
Amennyiben jövedelemadójának 1%-val a Csákvári Tűzoltó Egyesületet támogatja, egyben Csákvár város és Gánt község tűzvédelmét támogatja.
Az önkéntes tűzoltók 2016-os évhez hasonlóan 2017-ben is valamennyi csákvári és gánti tűzesethez, balesethez, egyéb műszaki mentéshez (fakidőlés, vízeltávolítás) vonultak, akár napközben, akár éjszaka, akár hétvégén érkezett a segélykérő hívás.
A 2016-os esztendőben 24, míg 2017-ben 41 riasztást követően nyújtottak segítséget a csákvári tűzoltók!
Településeink földrajzi elhelyezkedéséből adódóan a székesfehérvári hivatásos tűzoltók előtt értünk a helyszínre és kezdtük meg a beavatkozást. A csákvári tűzoltók ellenszolgáltatás nélkül, saját szabadidejük terhére vállalják a riasztásokat, annak érdekében, hogy embertársaikon segítsenek.
Számos új tűzoltó felszerelést kaptunk pályázatokon keresztül, illetve vásároltunk saját magunk is az elmúlt évben. A legjelentősebb fejlődés egy új, STEYR típusú tűzoltóautó szolgálatba állítása volt, amellyel az IFA járművet váltottuk fel.
Annak érdekében, hogy önként vállalt hivatásunkat a továbbiakban is folytatni tudjuk, kérjük segítse munkánkat adója egy százalékának felajánlásával!
A Csákvári Tűzoltó Egyesület számlaszáma:
11736020-29908684
adószáma:
18484009-1-07
Előre is köszönjük a támogatást!
A letöltések oldra felkerült a 2011-es közhasznúsági jelentés és beszámoló. A linkre kattintva szöveges dokumentumként tudjátok letölteni.
Tatabányán jártunk tűzoltó majálison. Bővebb cikk hamarosan, addig is lessétek meg a már fenn lévő képeket! De ezzel kapcsolatos a lenti szavazás is, klikkeljetek, hogy a nép akarata érvényesülhessen.
Két autó ütközött frontálisan Csákvár és Kőhányás között.
A balesetben egy személy könnyebb testi sérülést szenvedett.
2009.december 6-án este nagy volt az izgalom a csákvári tűzoltószertárban: 28 gyerek és hozzátartozóik várták a Mikulást. A messzi földről jött vendég szirénázó tűzoltóautóval érkezett a helyszínre, és minden gyereknek kiosztotta az ajándékot. A Mikulás csomag átvétele azonban nem volt egyszerű: vagy önként előadott egy éneket vagy verset a delikvens, vagy a Mikulás talált számára megoldandó feladatot és ha végrehajtotta, kiérdemelte a csomagot.
Miután kiosztotta az ajándékokat, megkérdeztük a Nagyszakkállút:
- Mi a véleménye a Csákvári Önkéntes Tűzoltó Egyesület által szervezett Mikulás ünnepségről?
- Nagyon jó dolognak tartom, hogy egy 120 éve működő civil szervezet a községben ellátandó feladatai mellett a közösség építésével is tud foglalkozni. – nyilatkozta a ritka északi vendég, - kimondottan fontosnak tartom a fiatalok bevonását a közösségi életbe. Erre nagyszerű példa ez a Mikulás ünnepség.
- Mit üzen a csákváriaknak és bodmériaknak?
- A gyerekek számára van egy mottóm, amit nem tudok elég sokszor hangoztatni: „Legyetek jók, ha tudtok.” A felnőttektől pedig kérem, hogy minél több családos összejövetelt szervezzenek egyesületi, baráti vagy munkahelyi szinten, és szoktassák a gyerekeiket a közösségbe. Legyenek aktív, hasznos tagjai a községek társadalmának. Remélem, jövőre még nagyobb létszámú gyermeksereg számára hozhatok majd ajándékot a csákvári tűzoltószertárba, és még több családdal találkozhatok.
Kedves Mikulás Bácsi! Jó utat kívánunk Neked hazafelé, és ne feledd: jövőre visszavárunk! Csákvári Önkéntes Tűzoltó Egyesület
Köszönetnyilvánítás: A Csákvári Önkéntes Tűzoltó Egyesület ezúton mond köszönetet Setét Vilmosnak, a legjobb Mikulás bácsinak!
írta: Katonáné Dr. Venguszt Beatrix Margit
A mai napon 7 fő sikeres 40 órás tűzoltó vizsgát tett Fehérvárcsurgón. Gratulálunk!
A hétvégén 40 órás tűzoltó tanfolyamra mennek ifjoncaink Fehérvárcsurgóra. Ezúton kívánok sok szerencsét nekik!
Van lehetőség feliratkozni a hírlevélre. Terveim szerint a megbeszélésekről illetve a fontosabb válltozásokról értesítem majd azokat e-mailbe ezen keresztül, akik feliratkoznak.
Új formában és új helyen ismét műkődik a CSÖTE honlapja.
A kevesebb szabadidőm miatt próbáltam leegyszerűsíteni a honlap frissitésének menetetét. Remélem még nagyobb sikere lesz majd, mint volt. A tervek szerint lesz megint vendégkönyv, talán még fórum, ahol bárki elmondhatja majd nevével felvállalt vagy anonimitásba borulva a véleményét is. Esetleg még chat is lesz. Ki tudja még...
:)
Szavazás